hasło
Nazwa
BEZPŁATNA INFOLINIA : 800 493 494
Polska Unia Onkologii

Artykuły

Szpiczak mnogi a dyskryminacja osób starszych

08 Września 2011

Szpiczak mnogi jest złośliwym nowotworem układu krwiotwórczego. Ryzyko zachorowania na szpiczaka wzrasta wraz z wiekiem, najwięcej przypadków diagnozuje się między 60. a 70. rokiem życia. Rocznie w Polsce wykrywanych jest ok. 1500 nowych zachorowań. Niestety liczba ta jest szacunkowa, gdyż często wstępne objawy szpiczaka mylone są z innymi objawami chorób wieku starczego. „Brak charakterystycznych objawów szpiczaka mnogiego, powoduje, że u ok. 30% pacjentów diagnoza stawiana jest zbyt późno” – podkreśla prof. Piotr Rzepecki, kierownik Ośrodka Przeszczepiania Szpiku w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Przychodzi pacjent do lekarza

25 Lipca 2011

O często zaburzonej komunikacji między pacjentem i lekarzem mówią obie strony. Pacjenci, którzy czują się zlekceważeni, niedoinformowani, traktowani jak dzieci, poganiani, niegrzecznie wyproszeni. Zdenerwowani lekarze, ponieważ "system" zmusza ich do przyjmowania niezliczonych pacjentów dziennie i przy ostatnim, 35. tego dnia, nie są w stanie się skupić, a pacjent i tak wie lepiej, bo znalazł informacje w Internecie.

Stop dyskryminacji osób starszych chorych na nowotwory w dostępie do leczenia

30 Czerwca 2011

Nowotwory układu krwiotwórczego, do których zaliczamy m.in. zespół mielodysplastyczny (MDS), przebiegłą białaczkę szpikową (PBS), szpiczaka mnogiego oraz chłoniaki, stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów. Choroby te mogą dotknąć każdego bez względu na wiek i płeć. Jednak statystyki pokazują, że bardziej podatne na nowotwory układu krwiotwórczego są osoby starsze, gdyż przeszło 60% przypadków zachorowań rozpoznaje się u osób po 60 roku życia[2] i to one mają największe problemy z dostępem do leczenia.