hasło
Nazwa
BEZPŁATNA INFOLINIA : 800 493 494
Polska Unia Onkologii

4. edycja kampanii „Pokonać Raka”

Wydawnictwo Medical Media Solutions zaprasza do zapoznania się z kolejną edycją kampanii „Pokonać Raka”. Projekt ukazał się 24 lutego wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” oraz na dbajozdrowie.info. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat profilaktyki i leczenia nowotworów oraz przedstawienie rozwiązań, które pomagają w walce z rakiem.

Specjalnie dla naszych czytelników publikacja jest dostępna online: http://medicalms.pl/wp-content/uploads/2016/02/Pokonac-raka-luty-2016.pdf

Publikację otwiera wypowiedź dr. n. med. Janusza Medera – Prezesa Polskiej Unii Onkologii, który przedstawia przyczyny powstawania nowotworów oraz wyjaśnia na co powinniśmy zwrócić uwagę aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. O wyzwaniach polskiej onkologii mówią zaproszeni eksperci z organizacji pacjenckich od lat działających dla poprawy opieki onkologicznej w Polsce. Swojego głosu udzielili: Szymon Chrostowski – Prezes Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Marta Szklarczuk – Fundacja Rak’n’Roll, Ida Karpińska – Prezes Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, Elżbieta Pomaska – Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez Barier.

Głównym tematem 4. edycji kampanii jest rak tarczycy. Szacuje się, że w Polsce każdego roku na raka tarczycy zachoruje ok. 2,5 tysiąca osób w każdym wieku. Choć w ponad 95% przypadków udaje się go wyleczyć, to proces leczenia oraz kontroli jego skuteczności związany jest często z występowaniem skutków ubocznych. Jednym z najbardziej dotkliwych jest hipotyreoza, czyli niedoczynność tarczycy wynikająca z odstawienia hormonów tarczycy przed leczeniem radiojodem bądź przed badaniem kontrolnym oceniającym skuteczność leczenia. Płk. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Kamiński, kierownik Kliniki  Endokrynologii i Terapii Izotopowej Wojskowego Instytutu Medycznego, wyjaśnia czym jest rak tarczycy oraz jak obecnie wygląda jego leczenie w Polsce. Prof. Marek Dedecjus, Kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii w Warszawie, przybliża kwestię skutków niedoczynności tarczycy oraz wskazuje, że istnieją alternatywne metody leczenia, które pozwalają na nieprzerywanie leczenia hormonalnego i wykonanie niezbędnych badań. Z Elżbietą Kozik, Prezes Ruchu Społecznego – Polskie Amazonki, rozmawiamy o kampanii „Motyle pod ochroną”, która jest pierwszą kampanią dla osób z rakiem tarczycy w Polsce. W jej ramach powstał poradnik, w którym pacjenci znajdą odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania.

Twarzą kampanii został Tomasz Barański, tancerz i choreograf, zwycięzca programu „Taniec z Gwiazdami”, który kilkanaście miesięcy temu rozpoczął walkę z nowotworem nerki. Przez ten czas nie wypowiadał on się na ten temat w mediach, jednak wspomagając edukacyjny charakter kampanii „Pokonać raka” wyjątkowo zgodził się opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach i emocjach, jakie towarzyszyły mu w tym trudnym czasie. W procesie leczenia kluczowe jest korzystanie z ośrodków, które zapewniają kompleksową terapię i opiekę, gdzie personel medyczny uwzględnia indywidualne potrzeby pacjenta oraz korzysta z najwyżej klasy sprzętu diagnostycznego i zabiegowego. Europejskie Centrum Zdrowia Otwock może być przykładem placówki, która spełnia wszystkie europejskie standardy.

Zapraszamy również do lektury wywiadu z dr. Januszem Wojtackim, lekarzem od ponad 20 lat związanym z ruchem hospicyjnym, laureatem nagrody Anioły Medycyny 2015, który opowiada o swoich doświadczeniach pracy lekarza opiekującego się chorymi u schyłku życia. Godnym polecenia jest również wywiad na temat integracyjnego leczenia raka, w którym dr med. Andreas Wasylewski z Małopolskiego Centrum Hipertermii wyjaśnia, dlaczego istotne jest podejście, które obejmuje metody klasycznej medycyny onkologicznej, immunologii, medycyny naturalnej oraz psychoonkologii.

Polecamy też artykuły, w których przedstawiamy praktyczne porady jak dbać o zdrowie. W trakcie radioterapii skóra ulega uszkodzeniu, natomiast w przypadku chemioterapii nadmiernemu wysuszeniu. Dr n. farm. Grzegorz Demski z Aurea Pharma wyjaśnia, dlaczego warto w tych sytuacjach korzystać ze specjalistycznych kosmetyków, które zostały stworzone z myślą o pacjentach onkologicznych. W kolejnym artykule dr n. biol. Joanna Zielińska-Tomaszewska, Kierownik Działu Nauki, Badań i Rozwoju Marinex International, przybliża temat zaburzeń odporności organizmu i dowodzi, iż podstawą każdego skutecznego i bezpiecznego leczenia musi być prawidłowe odżywianie.

Poprzez wypowiedzi zaproszonych ekspertów publikacja ma edukować, wspierać, a także zachęcić do rozmów o roli profilaktyki i właściwego leczenia w walce z rakiem. Wydawca ma nadzieję, że publikacja będzie swego rodzaju inspiracją do tego, co należy zrobić, aby nie poddać się podczas walki z chorobą. Zapraszamy do lektury.

Partnerzy strategiczni:
Polska Unia Onkologii, Polskie Amazonki – Ruch Społeczny, Europejskie Centrum Zdrowia Otwock, Marinex International.

Partnerzy medialni:
rynekzdrowia.pl, medonet.pl, Termedia, zwrotnikraka.pl, onkologia-online.pl, dbajozdrowie.info, forumonkologiczne.pl, ohme.pl.

Partnerzy:
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Fundacja Rak’n’Roll, Kwiat Kobiecości, Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez Barier, Fundacja Hospicyjna, Aurea Pharma, Małopolskie Centrum Hipertermii, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Fundacja Tam i z Powrotem, P. F. Ziołolek, LycoLife, Fundacja Pokonaj Raka.

24 Lutego 2016