hasło
Nazwa
BEZPŁATNA INFOLINIA : 800 493 494
Polska Unia Onkologii

Konferencja prasowa

W czwartek 6 lutego 2014 roku w Warszawie odbyła się konferencja prasowa 
"Profilaktyka – najlepsza broń w walce z rakiem". Spotkanie zorganizowano z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Polsce potrzebny jest nowy narodowy plan walki z rakiem, aby poprawić skuteczność leczenia i wykrywania chorób nowotworowych - powiedzieli w czwartek posłowie na konferencji prasowej w Warszawie. Mówiono również o wciąż pokutujących mitach 
o raku.

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 4 lutego światowego dnia walki 
z rakiem, który w tym roku obchodzony był po raz czternasty. 

Prezes Polskiej Unii Onkologii Janusz Meder powiedział, że w naszym kraju co roku wykrywa się 160 tys. nowych zachorowań na nowotwory, które u 92 tys. chorych doprowadzają do zgonu. Tak duża umieralność spowodowana jest tym, że aż u 70 procent osób choroba nowotworowa wykrywana jest w stadium zaawansowanym, gdy leczenie jest trudniejsze i bardziej kosztowne. "Musimy to jak najszybciej zmienić" - dodał. 

Poseł Maciej Orzechowski (PO) podkreślił, że na realizację Narodowego Programu Walki 
z Rakiem każdego roku przeznacza się około 200 mln zł, ale aż dziesięciokrotnie więcej co roku wydajemy na chemioterapię. Dodał, że koszty leczenia nowotworów mogłyby być mniejsze, gdyby w większym zakresie były one wcześniej wykrywane. 

Podkreślono, że jedynym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów jest prewencja polegająca na regularnym poddawaniu się badaniom diagnostycznym. Warto również zmienić styl życia. Aż jednej trzeciej zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki zaprzestaniu palenia tytoniu, zmianie odżywiania i większej aktywności fizycznej. 

"Nowotwór wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny, a przynajmniej można uzyskać bardzo długie przeżycia - podkreślił dr Meder. Niestety, Polacy wciąż nie są przekonani do bezpłatnych badań przesiewowych, służących wczesnemu wykrywaniu raka piersi i szyjki macicy oraz jelita grubego i prostaty. Na przykład z cytologii pozwalającej wykryć raka szyjki macicy korzysta jedynie co czwarta zapraszane na takie badanie kobieta, mimo że jest ono refundowane. 

Poseł Beata Małecka-Libera (PO) zwróciła uwagę, że jedną z przeszkód do częstszego badania się są mity na temat nowotworów. Jeden z nich dotyczy tego, że o raku lepiej jest w ogóle nie mówić. "Wręcz przeciwnie, o raku należy mówić, zarówno z lekarzem i pielęgniarką, jak i z najbliższymi oraz znajomymi. Musimy również przestać postrzegać pacjentów onkologicznych jako nieuleczalnie chorych. To nieprawda, wielu z nich żyje bardzo długo, są wśród nas, prowadzą normalne życie" - dodała. 

Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych powiedział, że sam jest tego przykładem - przed 12 laty wykryto u niego raka nerki oraz jądra. Dziś namawia innych, żeby się badać, a w razie wykrycia choroby - podjąć leczenie. 

"Rak zwykle nie jest zaskoczeniem, daje znać o sobie, warto zatem zwrócić uwagę na pojawiające się pierwsze objawy choroby. Dzięki temu można wcześnie ją wykryć, gdy leczenie jest jeszcze skuteczne" - przekonywała poseł Halina Szymiec-Raczyńska (PSL). 

Orzechowski ocenił, że nie należy obawiać się wykrycia nowotworu, gdy podejrzewamy, 
że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. "Sprawy pozostawione same sobie zmieniają się w jeszcze gorsze. To tzw. prawo Parkinsona ma szczególne zastosowanie w przypadku choroby nowotworowej" - dodał. 

Dr Meder podkreślił, że najlepsze efekty daje leczenie w ośrodkach onkologicznych o najwyższym stopniu referencyjności, gdzie chorym zapewnia się kompleksową diagnostykę i leczenie. "Każdy pacjent powinien mieć prawo do takiego leczenia" - dodał. 

Z danych Polskiej Unii Onkologii wynika, że leczenie skojarzone, znacznie poprawiające wyniki, stosowane jest u około jednej trzeciej chorych, tj. u zaledwie połowy z tych, u których istnieją wskazania do takiej terapii. Powodem tego jest nie tylko niedostatek środków na zakup leków, lecz również brak uzgodnionych w skali kraju standardów i nieprawidłowa gospodarka lekami - czytamy na stronie internetowej PUO. 

Uczestniczy konferencji wyrazili nadzieję, że może to zmienić wprowadzenie w naszym kraju nowego programu walki z rakiem. Do wprowadzenia takiego Cancer Planu zobowiązane są wszystkie kraje Unii Europejskiej. 

Retransmisja z konferencji dostępna jest na stronie www.sejm.gov.pl

06 Lutego 2014